شرکت بوئینگ: بزرگترین شرکت هوا و فضا


هم اکنون شرکت بوئینگ به بزرگترین شرکت هواپیمای در دنیا تبدیل شده است. این شرکت در سال 1916 توسط ویلیام ای بوئینگ در سیاتل واشنگتن تاسیس گشت. 

شرکت بوئینگ متشکل از بخش های بازرگانی، دفاع، فضا و امنیت، مهندسی، تاسیسات و فناوری، سرمایه و خدمات می باشد. این شرکت به تولید محصولاتی از قبیل هواپیماهای نظامی، ماهواره، سلاح، سیستم های الکترونیکی و دفاعی ، سیستم های راه اندازی، سیستم های اطلاعات و ارتباطات پیشرفته و تدارکات می باشد.


هواپیماهای تجاری بوئینگ

شرکت بوئینگ همواره پیشرو تولید هواپیماهای جت تجاری در چهل سال اخیر بوده است که که هوا پیما های 737 ، 747، 767، 777، 787 از خانواده ی هواپیماهای سری تجاری آن می باسند. این کمپانی حدود 12000 جت تجاری در سراسر دنیا دارد که می توان اظهار داشت که بوئینگ دارای 75 درصد از پروازهای جهان است. خدمات خطوط هوای تجاری شامل طیف گسترده ای از مهندسی در سطح جهانی، اصلاح، تدارکات و خدمات اطلاعات است که بر پایه مشتری مداری جهانی هستند و خدماتی از قبیل خطوط هوایی جهانی مسافر بری و بار بری  ، امکانات تعمیر و نگهداری را ارائه می دهند.


 شرکت بوئینگ: بزرگترین شرکت هوا و فضا


تصمیمات سرمایه گذاری

تصمیمات سرمایه زاری بوئینگ بسیار ویژه و به نوبه ی خود ریسکی می باشند. این ویژگی ریسکی بوئینگ زمانی به خوبی درک نمی شوند که در آمد های شرکت مورد بررسی قرار بگیرد. در سال های بین 1946 و 1949 در آمد سرانه ی این شرکت کمتراز 4/1 میلیون دلار بوده است . در سال های 1950 تا 1953 میانگین درآمد خالص این شرکت به 12 میلیون دلار افزایش یافت چرا که شرکت بوئینگ سود بسیاری را  از طریق هواپیماهای ارتشی و جنگی دریافت کرده بود. از آنجایی که هزینه ساخت هواپیماهای جت تجاری حدوداً 15 میلیون دلار برآورد شده بود، این شرکت تصمیم گرفت که تنها خود این پروژه را در دست بگیرد. به  علاوه، بوئینگ به نتایجی رسید که به پرواز در آوردن و همچنین احداث خطوط هوایی تجاری ریسک زیادی را با خود به همراه می آورد ولی با این حال شرایط را مهیا نمود که آن را پیش ببرد. علاوه بر این، خطوط هوایی تجاری موجب کسب سود بسیار شد. از این رو، بوئینگ قادر به تفکیک سازی خود در صنعت خطوط هوایی داخلی و خارجی گشت و سود بسیاری را از طریق جلب مشتریان بیشتر کسب کرد.

در طی سال های 1954 تا 1958 شرکت بوئینگ سرمایه بسیاری را جهت پروژه 707 سرمایه گذاری کرد. درآمد خالص این شرکت کاهش یافت در حالی که کل بدهی آن دو چندان شد.


قیمت سهام

سرمایه داران در ابتدا با انجام پروژه های ریسکی موافق بودند و سهام این شرکت به سطح بالای 79.53 دلار در سال 1955 رسید و در سه سال بعدی آن به 36.52 کاهش یافت .


نتیجه

شرکت بوئینگ با به راه اندازی پروژه های ساخت هواپیمای جت تجاری به درآمد بالا و موفقیت های بسیاری دست پیدا کرد و می توان اظهار داشت که پایه ریزی هرکدام از پروژه های ساخت هواپیماهای جت تجاری ویژه موجب افزایش درآمد این شرکت گشته است.

پروژه 707 موجب 2.5 برابر شدن در آمد خالص در سال های 1968 و 1967 شد. به گونه  ای درآمد خالص دوبرابر سال 1961 گشت. به علاوه پروژه 747 موجب 7 برابر شدن درآمد شر کت بوئینگ تا سال 1980 شد که با خود پروژه های 767 و 777 را به دنبال داشت.

در نهایت می توان اظهار داشت که موفقیت شرکت بوئینگ در هواپیمایی  تجاری خلاصه گشته است.

 


 

 مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

Asemane IranTop