امنیت پرواز


ایمنی و امنیت، میزان دانش و اطلاعاتی است که درباره ی ریسک می باشد و مورد آزمایش قرار می گیرد. می توان اظهار داشت که هیچ نوع دیگری از حمل و نقل در این حد بر خطای بشر و ماشین ها وابسته و حساس نمی باشد. در نتیجه، احتمال مرگ به هنگام فرود با سرعت 500 مایل در ساعت نسبت به هر نوع وسیله ی نقلیه ی دیگری کمتر می باشد. می توان اظهار داشت که از صندلی های هواپیما گرفته تا  کابین ، هر تصمیم گیری در تجارت هوایی نیازمند دقت بسیار است که تأثیر بسیاری بر ایمنی و امنیت هواپیما می گذارد. 

مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر موضوع مطرح شده را با آسمان ایران دنبال کنید .

 

  • طراحی هواپیما

طی 50 سال گذشته ، دنیای تجارت هواپیمایی حدود یک میلیارد ساعت پرواز داشته است که موجب ارائه ی اطلاعات و موارد ضبط گشته بسیار دقیق و موشکافانه صنعت هواپیمایی شده و همچنین طراحی هواپیماها و مو تورها را ترقی داده است. آقای بیل بزین، نایب رئیس بخش امنیت و ایمنی شرکت ایرباس آمریکایی اظهار داشته است که اطلاعات مذکور درک صحیحی از محدودیت های دستگاه ها را در اختیار مهندسین قرار می دهد. به عبارت دیگر ، در عصر روز، تولید کنند گان هواپیما به آنچه که در دنیای حقیقی رخ می دهد واقفند و همین امر موجب ایجاد اصلاحات مثمر ثمر در طراحی و همچنین ایجاد تفاوت های بسیاری امنیت و ایمنی هواپیماها نیز می گردد.

 

  • فناوری در کابین خلبان

اکثر جت های هواپیمایی عصر به گونه ای می باشند که دستگاه های کنترل مکانیکی قدیمی جای خود را به دستگاه های الکترونیکی مدرن داده اند. این هواپیماها Fly-by-wire نامیده می شوند که شامل بوئینگ 777 و 787 و ایرباس A330 ،A340 ، A380 می گردد.

با توجه به تغییرات ایجاد گشته و تبدیل دستگاه های کنترل مکانیکی به الکترونیکی  ،استاد یار هوانوردی و فضانوردی موسسه فناوری ماساچوست اظهار داشته است که دیگر احتیاجی به خلبانان و ژنرالهایی همانند چاک پیگیر نمی باشد.  خلبانان مدرن باید مدیریت تکنولوژی و اطلاعات را فراگرفته باشد و نقش مهمی را در کابین خلبان ایفا کنند. ماهواره ی موقعیت یاب جهانی ، نمایشگر های پیشرفته و مخابرات موجب افزایش دقت پرواز گشته اند که در گذشته امری نسبتاً غیرممکن تلقی می شدند.

علاوه بر این ، سخنگوی شرکت بوئینگ ، خانم جولی او دونل اظهار نموده است که در دهه ی بین 1950 تا 1960 ، هر 200000 پرواز ، تصادفات و حادثه های مرگ باری رخ داده است . امروزه، اطلاعات ایمنی جهانی پرواز ده ها برابر بهتر گشته است و دستگاه های موجود در کابین های خلبانی هواپیماهای جدید باعث بهتر شدن این آمار گشته اند. می توان اظهار داشت که گجت های پیشرفته تری در زمینه ی خلبانی و پرواز ابداع گشته اند.

   

  • خلبانان ویژه

تکنولوژی نمی تواند جایگزین خوبی برای تجربه ، مهارت و تصمیم گیری های صحیح باشد. خطوط هوایی بر اهمیت بالای خلبانان با صلاحیت و تعلیم دیده واقفند، از این رو حساسیت و دقت بسیاری در انتخاب و تعلیم خلبانان دارند.  کپینبرگ ، کاپیتان سابق هواپیمایی لوفتانزا که سرپرست مرکز تعلیم خلبانان آریذوناست اظهار داشته است که دانش آموزان در این مرکز به فراگیری مدیریت اطلاعات و چگونگی استفاده از آنها در هدایت هواپیما می پردازند.

آقای کیپنبرگ اظهار داشته اند که به دنبال استخدام افرادی می باشند که مهارت های ارتباطاتی بالایی دارند چرا که موجب تقویت مهارت مدیریتی و رهبری می گردد که توانایی افراد تیم را افزایش  داده و همچنین ریسک را کاهش می دهد . او در جای دیگری اظهار داشته است که لوفتانزا خلبانان خود را پرورش می دهد . به گونه ای که کاندید هایی را استخدام می کند که تجربه ی خلبانی ندارند ولی اشتیاق و استعداد لازم را دارند چرا که هزینه ی فراگیر دانش خلبانی در کشور های اروپایی بسیار بالاست و تنها تعداد  اندکی از علاقه مندان موفق به فراگیری آن شده اند ، از این رو لوفتانزا خود به تعلیم خلبانان می پردازد. در عوض، شرکت های هواپیمایی آمریکایی، خلبان را استخدام می کنند که هزاران ساعت تعلیم دیده اند.

 

  • کابین خلبانی بی نقص

انتخاب صحیح خلبانان امر بسیار مهمی می باشد اما کسب اطمینان خاطر از محیط کاری که عملکرد را افزایش می دهد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . هواپیماهای بزرگ دارای کابین های خلبانی می باشند که سایزی بزرگ تر از یک خودرو را دارند. دستگاه های کنترل هواپیما، صفحه های نمایش چندین بار بررسی گشته اند تا اطلاعات دقیق، شفاف و کار آمدی را به خلبانان ارائه دهند. بر اساس اظهارات فاکس کامنیگز سایز، شکل، محل قرارگیری ، ظاهر هر دستگاه کنترل، چراغ، کلید برق و دیگر ویژگی ها دارای دلایل خاص خود می باشد. از آنجایی که هر هواپیما در راستای عقربه های ساعت پرواز می کند ، ابزار باید در تمام شرایط نوری قابل مشاهده باشند. علاوه بر این، خلبانان باید از این موضوع اطمینان حاصل کنند که پیغام ارسالی شان توسط اتاق فرمان دریافت شده باشد و همچنین اگر مرتکب اشتباهی می شوند، بازخورد لازم را دریافت کنند . مهندسین مشغول در اتاق های فرمان با استفاده از پروازهای شبیه سازی شده به نظارت عملکرد خلبانان و تلاش خود را در به انجام رساندن پروازی بی نقص می نمایند.

 

  • کابین مسافران

هواپیمای بزرگ و یا کوچک، کلاس اول و  یا کلاس اقتصادی تفاوت زیادی ندارند چرا که تمام صندلی ها باید به حدی مقاوم و استاندارد باشند . صندلی های هواپیما های مدرن به گونه ای ساخته شده اند که در برابر نیروی جاذبه مقاومت لازم را دارند.

علاوه بر این، صندلی های هواپیماها از مواد و کوسن های ضد اشتعالی ساخته شده اند که به هنگام حریق  فوراً خاموش می شوند. همچنین تمام وسایل قرار گرفته شده در هواپیما ها چندین بار مورد آزمایش قرار گرفته اند که مرگ بار نباشند. از این رو اکثر سقوط های هواپیماهای تجاری منجر به مرگ نمی شوند و یا تلفات کمتری دارند.

 

  •   کنترل ترافیک هوایی

می توان اظهار داشت با اینکه به هنگام فرود موفقیت آمیز هواپیماها، خلبانان قهرمانان اصلی شناخته می شوند ولی در واقع مسئولین کنترل ترافیک هوایی که از طریق GPS تمام مسیر ها و شرایط را کنترل نموده اند و به تبادل اطلاعات مهم و ضروری پرداخته اند ، قهرمانان و عاملین اصلی فرود موفقیت آمیز یک هواپیما در پشت صحنه می باشند. علاوه بر این انجام امور مذکور از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که تعداد پرواز ها در سال های گذشته بسیار افزایش یافته است و امور کنترل ترافیک هوایی پیچیده ر گشته اند.

 

  • کنترل هواپیما

آنچه که بیشتر به چشم می آید ایمنی بسیار بالای هواپیما و کنترل صحیح مسیر آن است . ایمنی کنترل هواپیما و دستگاه های خودکار مربوط به آن خلبانان را قادر به تشخیص هر گونه حرکتی در باند فرودگاه ها می کند تا بتوانند از هر گونه تصادفی جلوگیری کنند.

در نهایت می توان اظهار نمود که با انجام ایمن سازی های مذکور و افزایش توجه شرکت های هواپیمایی و تولید کننده های هواپیماها به امر بسیار خطیر ضمانت جان مسافران ، پرواز ها امن تر گشته است.

 

منبع :  

http://www.travelandleisure.com/


 

 

 

 مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

Asemane IranTop